Ar VILIBOR fiktyvus: ką sako forvardai?
Berods dar vasarą su anarchistu diskutavome šia tema. Iš tiesų, 6 mėnesių VILIBOR palūkanų norma gali pasirodyti „fiktyvi“, mat bankai tarpusavyje nesudaro jokių sandorių tokiai trukmei. Tačiau bent jau teoriškai VILIBOR galima išvesti iš euro/lito forvardų kainų. Nežinau, kiek euro/lito 6 mėnesių forvardai (t.y. sandoriai pakeisti eurus ir litus sutarta kaina po 6 mėnesių) yra likvidūs, bet esu tikras, jog ši rinka turėtų būti gilesnė nei „fiktyvus“ VILIBOR.
Forwardų kainą galima apskaičiuoti pagal formulę:
Ši formulė reiškia, jog Euro/lito keitimo kursas po 6 mėnesių turėtų būti tie patys 3,4528 plius palūkanų skirtumas tarp litinių (VILIBOR) ir eurinių (EURIBOR) palūkanų: mat jei turiu litus, tai uždirbu daugiau kam nors juos paskolinęs, nei jei turėčiau eurus, o šis skirtumas forvardo kurse turėtų būti kompensuojamas, kad nebūtų arbitražo galimybių.
Išsitraukus forvardų kainas bei EURIBOR istoriją iš Bloombergo, galima paskaičiuoti teorinį 6 mėnesių VILIBOR. Lyginant su tikruoju VILIBOR, gavau tokį grafiką:
Iš tiesų, VILIBOR, skaičiuotas iš forvardų (raudona kreivė, implied VILIBOR), labai artimai atkartoja tikrąjį VILIBOR. Tad gal tas VILIBOR ir nėra toks „fiktyvus“, kaip kad bandoma teigti.
Atnaujinimas: Šališkas stebėtojas iš dienoraščio nematomaranka.lt pastebėjo klaidą: paveikslėlyje buvo sumaišyti VILIBOR ir implied VILIBOR kreivių pavadinimai. Apgailestauju dėl tokio žioplo neapsižiūrėjimo. Esminių išvadų tai nekeičia – VILIBOR iš esmės atkartoja iš forvardų išvedamas palūkanų normas.